Łojotokowe zapalenie skóry to dosyć często występujące schorzenie, które wywołuje dyskomfort i odbiera pewność siebie u osoby chorej. Niestety aktualnie nie znamy przyczyn tego problemu, dlatego nie wiemy, jak się przed nim chronić. Jak zwalczyć łojotokowe zapalenie skóry? Jak pielęgnować skórę w odpowiedni sposób?
Łojotokowe zapalenie skóry
Czym jest łojotokowe zapalenie skóry? Jest to często występująca choroba zapalna skóry, dotykająca ok. 1-3% populacji. Dosyć często występuje u młodych dorosłych i u osób zakażonych wirusem HIV, przy czym mężczyźni chorują na ŁZS znacznie częściej niż kobiety. Po raz pierwszy opisano tę przypadłość w 1887 roku, jednak nadal nie ustalono przyczyny jej powstawania. Zazwyczaj dermatoza tego typu rozwija się w okresie dojrzewania, a drugi szczyt choroby może przypadać po 50 roku życia. Poza tym ŁZS występuje nawet u niemowląt, stanowiąc chorobę o nawracającym i przewlekłym podłożu. Warto wiedzieć, że objawy obejmują głównie owłosioną skórę, okolice małżowin usznych, twarz i górną część klatki piersiowej (są to obszary bogate w gruczoły łojowe).
Proces leczenia ŁZS
W jaki sposób leczone jest łojotokowe zapalenie skóry? W tym przypadku konieczne jest zmniejszenie objawów choroby i zredukowanie rumienia oraz świądu. Nie zapominajmy także o profilaktyce, która pozwoli zmniejszyć ryzyko nawrotu ŁZS. Podczas leczenia zazwyczaj stosuje się preparaty o działaniu przeciwzapalnym (np. betametazon, klobetazol). Ponadto, lekarz zapisuje choremu preparaty przeciwdrożdżakowe w formie maści, kremów i szamponów oraz leki cytostatyczne i keratolityczne.
Pomocą w leczeniu łojotokowego zapalenia skóry są też preparaty z dziegciem sosnowym i siarczkiem selenu. Podstawowymi lekami są przede wszystkim produkty o miejscowym działaniu, stosowane po konsultacji z lekarzem. Najszybciej działają sterydy, jednakże tutaj trzeba liczyć się ze skutkami ubocznymi, np. pajączkami naczyniowymi, ścienieniem skóry. Zawsze warto zasięgnąć porady specjalisty, tak aby uzyskać pewność bezpiecznego i skutecznego wyboru odpowiednich środków do zwalczania ŁZS.
Pielęgnacja skóry z łojotokowym zapaleniem
Niezwykle ważne jest też pielęgnacja skóry z łojotokowym zapaleniem. W drogeriach i aptekach znajdziemy różne preparaty dla osób z tą przypadłością (najczęściej mają one w nazwie DS lub DS+). Do dyspozycji mamy również specjalne żele, płyny do kąpieli i kremy do użytku codziennego. Mile widziane jest stosowanie szamponów przeciwłupieżowych z dodatkiem siarki, kwasu salicylowego, dziegciu, cynku, siarczku selenu i ketokonazolu. Powinniśmy je stosować co najmniej 2 razy na tydzień!
Dodatkowo osoby chorujące na ŁZS nie powinny sięgać po preparaty z wazeliną, gdyż one mogą wpływać negatywnie na stan skóry. Nie wybierajmy także kosmetyków do skóry trądzikowej. Co ważne, łojotokowe zapalenie skóry i skóra przetłuszczająca się znacznie różnią się od siebie, dlatego konieczna jest inna pielęgnacja.