Jak dbać o skórę z AZS i na co uważać, by nie nasilić objawów?

Atopowe Zapalenie Skóry jest chorobą o nie do końca zbadanej etymologii. Czynnikiem sprawczym mogą być alergeny, ale i genetyka. Jednocześnie objawy bywają naprawdę uciążliwe. Pojawiają się czerwone zmiany skórne, mocne przesuszenie skóry, ale i swędzenie czy pieczenie. Czy można wyleczyć tę chorobę?

Czy można wyleczyć AZS?

Niestety nie można wyleczyć AZS. Co rzecz jasna wcale nie oznacza, że przez całe życie będą wam towarzyszyły zmiany skórne o wysokim natężeniu. Musicie wiedzieć, że zmiany mogą mieć różne nasilenie, jednocześnie można doprowadzić do wieloletniej reemisji choroby i tutaj dużą rolę odgrywa właśnie pielęgnacja skóry i wprowadzenie zdrowego stylu życia. Pielęgnacja skóry obejmuje przede wszystkim bardzo dobre nawilżenie, ale i złagodzenie stanów zapalnych. Kosmetyki, których używacie muszą mieć dobry, skuteczny, ale i delikatny skład. W żadnym przypadku nie można stosować kosmetyków z dodatkiem alkoholu, który przesusza skórę i nasila objawy. Warto za to stosować balsam z niacynamidem i masłem shea. Jeden i drugi składnik wykazuje silne działanie, ale jest też delikatny dla skóry. Masło shea przede wszystkim nawilża skórę, ale też wzmacnia jej warstwę hydrolipidową. Natomiast niacynamid ma działanie przeciwzapalne i antybakteryjne. Objawy atopowego zapalenia skóry bywają bardzo intensywne. Pojawia się choćby silne swędzenie i tworzenie się na powierzchni skóry dużych zmian zapalnych. W takim przypadku warto też sięgnąć po napary z rumianku. Wystarczy tylko zalać dwie łyżki suszu 100 ml wrzątku i poczekać aż napar się zaparzy i wystygnie. Po tym czasie można przejść do przemywania zmian skórnych.

Co może nasilać AZS? Jak zmniejszyć objawy i odzyskać pewność siebie?

Czasami małe rzeczy mają duże znaczenie i nie inaczej jest w przypadku AZS. Otóż pamiętajcie, że zmiany skórne mogą stać się bardziej widoczne, choćby na skutek czynników drażniących. Trzeba więc dbać o właściwy poziom higieny w domu czy mieszkaniu. Należy do tego wybierać odzież i bieliznę wykonaną z delikatnych i miękkich materiałów. Można postawić choćby na bawełnę ekologiczną, jedwab czy len. Do tego także niewłaściwa dieta nasila chorobę. Jeżeli nawet od czasu do czasu spożywacie jedzenie typu fast food, to niestety stany zapalne na skórze mogą być większe. Dieta powinna być oparta na lekkich, zbilansowanych posiłkach, które przygotowane są na bazie świeżych warzyw oraz owoców. Należy natomiast całkowicie zrezygnować z jedzenia przetworzonego typu choćby zupki błyskawiczne czy dania garmażeryjne. Do tego unikajcie bardzo ciepłych kąpieli z dodatkiem soli zapachowych. Cóż, jednym z największych czynników drażniących może być stres. Jeżeli żyjecie w ciągłym stresie, to na skórze można to od razu zauważyć. Stanie się nie tylko jeszcze bardziej matowa, ale i sucha czy swędząca. Na jaką profilaktykę antystresową należy postawić? Macie kilka możliwości. Przede wszystkim sprawdzi się aktywność fizyczna, które rzeczywiście zapewnia lepszą tolerancję zdarzeń stresowych, ale i przewlekłego stresu. Można również postawić na przyjemności, a więc robić to, co lubicie i sprawia Wam frajdę np. gra w tenisa. Oczywiście nie zaszkodzi, gdy znajdziecie sobie jakieś hobby. W końcu dzięki temu można zapomnieć o stresowych sytuacjach i choć na chwilę się zrelaksować. Zatem nie warto zamykać się w domu z kompleksami, lecz należy podjąć działanie, które poprawi stan skóry.