Wypadanie włosów jesienią – jak sobie z nim poradzić?

Gęste i zdrowe włosy zdobią i podnoszą poczucie własnej wartości. Dzięki odpowiednio dobranej pielęgnacji oraz zdrowemu trybowi życia znacznie wpływamy na kondycję fryzury. Sprawdź co jest przyczyną jesiennego osłabienia włosów i jak możesz go uniknąć.

Wypadanie włosów – kiedy należy się niepokoić?

Utrata włosów jest procesem naturalnym, związanym z cyklem życia włosów i nie powinna niepokoić wtedy, gdy jest praktycznie niezauważalna. Codziennie tracimy włosy, nie zauważając tego. Jeżeli zaczynasz zauważać wypadające włosy na grzebieniu, na podłodze, na odzieży lub przedmiotach codziennego użytku to informacja o utracie ich w zbyt dużej ilości. Przerzedzenie włosów oraz widoczne osłabienie ich wyglądu powinno być wyraźnym sygnałem do odbudowy. Szybka reakcja może uchronić Cię przez znacznym pogorszeniem wyglądu fryzury.

Co może być przyczyną wypadania włosów?

Wśród licznych przyczyn wypadania włosów możemy wyróżnić czynniki, leżące po stronie wewnętrznych uwarunkowań organizmu oraz przyczyny zewnętrzne, oddziałujące na kondycję włosów niezależnie od stanu zdrowia organizmu. Wśród najczęściej wymienianych przyczyn wewnętrznych, indywidualnych wyróżniamy przede wszystkim nieprawidłowości w gospodarce hormonalnej, wysoki poziom przewlekłego stresu, jednorazowy, silny stres, nieprawidłową dietę, która nie dostarcza organizmowi potrzebnych składników odżywczych oraz schorzenia, np. cukrzyca. Wśród zewnętrznych przyczyn wypadania włosów warto wymienić intensywne promieniowanie UVA, zanieczyszczenia, częstą zmianę temperatury i wilgotności powietrza oraz niewłaściwie dobraną pielęgnację.

Wypadanie włosów jesienią – jak sobie z nim radzić?

Jesienią nasze włosy są osłabione, a powodów pogorszenia ich kondycji można doszukiwać się zarówno wśród przyczyn, oddziałujących na włosy od wewnątrz oraz z zewnątrz. Dlaczego wypadanie włosów jesienią jest tak intensywne? Przede wszystkim dlatego, że są osłabione w wyniku intensywnej ekspozycji na słońce latem. Często jest to również efekt styczności z morską, słoną wodą, piaskiem oraz innym rodzajem wody niż ta, w której myjesz głowę i włosy na co dzień. Jesienią zmienia się Twoja dieta. Jesz mniej świeżych warzyw i owoców, zastępując je bardziej ciężkostrawną dietą, zwiększasz ilość cukru przy jednoczesnym zmniejszeniu poziomu aktywności sportowej na świeżym powietrzu. Efektem mogą być niedobory substancji odżywczych, przedkładające się na pogorszenie kondycji włosów, przyspieszenie ich utraty.

Czy można zapobiec wypadaniu włosów na jesień?

Jesienne osłabienie włosów jest naturalne i związane jest z następstwem ekspozycji na słońce oraz zmianami w diecie. Osłabienie organizmu na jesień przedkłada się na wypadanie włosów. Warto zadbać o kondycję pasm, minimalizując wypadanie. Jeśli latem ochronisz włosy przed bezpośrednią stycznością z intensywnymi promieniami słonecznymi, stosując jednocześnie ochronę termiczną oraz kosmetyki nawilżające i regenerujące wpłyniesz na znaczną minimalizację jesiennego osłabienia oraz wypadania pasm. Bardzo ważne jest również zdrowe odżywianie się, czas na regenerację organizmu oraz dbałość o codzienną porcję ruchu. Możesz wprowadzić suplementację, pozwalającą wzmocnić włosy, skórę i paznokcie. Jesienią nie rezygnuj z intensywnego odżywiania i regeneracji włosów.