Bieganie wiosną – jak się przygotować

Bieganie jest jednym z dobrych sposobów na utrzymanie formy. Przyczynia się też do zdrowia, gdyż zmusza nasz organizm do pewnego wysiłku. Wielu z nas zaczyna biegać w pierwsze cieplejsze dni, mając na celu właśnie zadbanie o swoją formę, a także zadbanie o ciało przed nadejściem lata. Aby bieganie sprawiało nam przyjemność, warto pamiętać o kilku rzeczach i odpowiednio przygotować się do uprawiania tego rodzaju sportu. Zastanówmy się więc jakie przygotowania są nam potrzebne i czym różni się bieganie wiosną od biegania latem, przy bardziej sprzyjającej pogodzie.

Jak przygotować się do biegania

Niezależnie od pory roku, przed rozpoczęciem biegania należy pamiętać, aby wykonać odpowiednie ćwiczenia rozciągające. Szczególnie ważne są ćwiczenia rozgrzewające wszystkie partie nóg. Dzięki ich wcześniejszym wykonaniu, unikniemy ewentualnego naciągnięcia lub bólu mięśni. Nie mówimy tu o zakwasach, gdyż te z pewnością pojawią się, jeżeli wcześniej nie biegaliśmy i nie wykonywaliśmy innych regularnych ćwiczeń. Zakwasy jednak powinny zniknąć po kilku pierwszych treningach. Poza tym, warto wybrać odpowiednie miejsce do biegania. Chodniki miejskie nie będą zbyt dobrym pomysłem, gdyż co chwilę będziemy musieli zatrzymywać się na przejściu dla pieszych. Poza tym lawirowanie pomiędzy ludźmi na chodnikach nie sprawia żadnej przyjemności. Warto wybrać specjalne ścieżki lub jeśli mamy taką możliwość, udać się poza miasto, na przykład do lasu.

Jaki ubiór do biegania wybrać

Kolejną kwestią jest wybór odpowiedniego ubioru. Jeżeli planujemy na poważnie zająć się bieganiem warto zainwestować w odpowiednią, specjalnie do tego przeznaczoną odzież. Będą to ubrania oddychające, a zarazem szybkoschnące. Jeżeli jednak nie planujemy biegania wyczynowego, prawdopodobnie wystarczą zwykłe ubrania o podobnych właściwościach. Na początku wiosny jest jeszcze dość chłodno, jednak warto wziąć pod uwagę, że już po kilku minutach biegu na pewno zrobi nam się gorąco, nie warto więc przesadzać z ilością nałożonych warstw. Kolejnym ważnym elementem jest obuwie. I tutaj warto zainwestować w specjalne buty do biegania, gdyż pomogą nam one cieszyć się w pełni tym sportem. Na pewno odczujemy różnicę między zwykłymi butami, a tymi przeznaczonymi do biegania, które dobrze amortyzują uderzenia stóp.