Ciepłe kraje – idealny kierunek na zimę

Wraz z nastaniem jesienno-zimowej pochmurnej pogody, wielu z nas zaczyna tęsknić do letnich słonecznych dni. Popularne stają się urlopy i wycieczki do tych krajów, które mogą nam zaoferować jeszcze chociaż trochę ciepła w momencie, kiedy w Polsce chłód wkrada się już do domów. Jedni stawiają na bliższe wyjazdy do krajów europejskich, takich jak Grecja, czy Chorwacja, gdzie temperatury są przyjazne przez większą część roku niż w Polsce. Tego rodzaju wakacje przypadają zazwyczaj na wrzesień lub październik. Inni decydują się na całkowite przerwanie zimy przez podróż do ciepłych krajów, gdzie dobrą słoneczną pogodą można cieszyć się przez cały rok.

Ciepłe kraje w zimę

Nie ma chyba nic przyjemniejszego niż siedzenie na plaży w pełnym słońcu w miesiącach takich jak grudzień, czy styczeń, kiedy w Polsce leży śnieg lub za oknem pada nieprzyjemny marznący deszcz. Takie rozwiązanie to dla wielu idealny pomysł na wykorzystanie zimowego urlopu. Chociaż wielu zakłada, że takie wakacje to zbyt duży wydatek, to jeśli zaplanujemy je z pewnym wyprzedzeniem może udać nam się znaleźć korzystne oferty. Niejednokrotnie na znanych stronach oferujących tanie loty można znaleźć przelot i tygodniowy lub dziesięciodniowy pobyt w hotelu w jednym z ciepłych krajów za 3 tysiące złotych lub mniej. Jest to dość dobra cenowo oferta, biorąc pod uwagę, że za wakacje w Polsce w podobnym standardzie zapłacilibyśmy niewiele mniej. Tak naprawdę już sam koszt przelotu to w większości przypadków więcej niż 3 tysiące, warto więc korzystać z pojawiających się od czasu do czasu ofert.

ciepłe kraje w zimę

Kraje, w których jest ciepło cały rok

Jeżeli chcemy wybrać się na zimę do jednego z ciepłych krajów, warto upewnić się jakie kierunki mamy do wyboru. Ważna jest świadomość faktu, że niektóre rozległe kraje oferują miejsca, w których jest ciepło przez cały rok, a jednocześnie w innej ich części może być nawet o kilkanaście stopni chłodniej. Jest to istotny fakt, jeśli chcemy zwiedzić inne części kraju do którego się wybieramy. Sytuacja taka ma miejsce między innymi w krajach takich jak Meksyk, Peru, czy Kolumbia. Chociaż znajdziemy tu piękne rejony, które przez cały rok zapewniają wysokie temperatury, to jednak inne części kraju nie są już tak zachęcające. Nieco inaczej sytuacja ta wygląda w przypadku niewielkich wysp i archipelagów orz krajów afrykańskich. Nie dziwi więc fakt, że wiele osób chętnie wybiera się do takich miejsc jak Kenia, Egipt, czy też Tajlandia, gdzie w zasadzie cały czas i w każdym rejonie panują idealne warunki pogodowe. Ciekawym wyborem są też Malediwy, czy położone bliżej nas Wyspy Kanaryjskie.

Ciepłe kraje zimą – na jak długo wyjechać

Ci z nas, którzy nie pałają szczególnym entuzjazmem na myśl o zimie, z pewnością chcieliby spędzić w ciepłych krajach jak najwięcej czasu. Niestety, wiele osób jest ograniczonych urlopem, który wynosi tydzień, czy dwa tygodnie. Warto jak najlepiej wykorzystać ten czas, aby wypocząć na słońcu i zregenerować siły. Inni natomiast mają swobodę przemieszczania się ze względu na pracę zdalną. W takim przypadku możliwy jest wyjazd nawet na kilka miesięcy. Coraz częściej zresztą słyszy się od osób, które pracują w takim systemie, że lecą „przezimować” do ciepłych krajów. Jest to idealna możliwość na uniknięcie najzimniejszych dni w Polsce, ale również na poznanie nowej kultury, co nie jest możliwe w zaledwie tydzień czy dwa tygodnie, na jakie pozwala nam urlop z pracy.

ciepłe kraje zimą

Tanie ciepłe kraje

Chociaż na pierwszy rzut oka wyjazd do ciepłych krajów wiąże się ze sporym wydatkiem, to jeśli wyjeżdżamy na dłużej, wcale nie musi być on taki drogi. W wielu miejscach, szczególnie jeśli wybieramy mniej turystyczne miasta i miasteczka, życie jest dużo tańsze niż w Polsce. Chociaż nie odczujemy tego podczas kilkudniowych, czy nawet dwutygodniowych wakacji w ciepłych krajach, to jednak jeśli zatrzymamy się tutaj na 3-4 miesiące, czy pół roku, to koszty utrzymania mogą być tak niskie, że na taką wycieczkę wydamy mniej niż na co dzień w Polsce, wliczając w to również koszt biletów. Ogólna zasada w wielu krajach jest taka, że im mniejsze i mniej turystyczne miasto, tym ceny są niższe. Przykładowo, w meksykańskim Cancun koszty życia są wyższe niż w Polsce, jednak jeśli pojedziemy nieco dalej w głąb lądu, czy też w mniej turystyczne części wybrzeża, może okazać się że ceny są dużo niższe. Tutaj jednak warto zachować rozsądek i pamiętać o tym, że nie wszystkie rejony danego kraju są bezpieczne.

Ciepłe kraje bez paszportu

Większość miejsc traktowanych jako ciepłe kraje wymaga od nas okazania paszportu. Jest tak w przypadku krajów amerykańskich, afrykańskich, czy azjatyckich, a także europejskich. Bez paszportu możemy wjechać do stosunkowo niewielkiej liczby krajów i musimy liczyć się z faktem, że nie będą to aż tak ciepłe kraje jak byśmy oczekiwali. Będą to oczywiście wszystkie kraje Unii Europejskiej i  strefy Schengen. Ciekawym kierunkiem mogą być więc Wyspy Kanaryjskie należące do Hiszpanii, czy Madera, należąca do Portugalii. Temperatury przez cały rok są tutaj dość przyjazne, chociaż w zależności od pory roku nie zawsze będziemy mogli wygrzewać się na słonecznej plaży. Niewielu zdaje sobie sprawę, że bez paszportu można się wybrać również nieco dalej, poza Europę. Do kierunków takich będzie należeć między innymi Karaiby, wyspa Reunion lub Azory będące zamorskimi departamentami krajów europejskich. Wybór może być więc większy niż sobie wyobrażasz.