Różnego rodzaju diety zyskują sobie wielu zwolenników. Najczęściej są to osoby, które po prostu chcą schudnąć lub poprawić swoje zdrowie za pomocą odpowiedniego sposobu odżywiania. Szczególnie do tej drugiej grupy skierowana jest dieta Dąbrowskiej, która w ostatnich latach cieszy się sporą popularnością. Chyba każdy z nas chciałby uniknąć lub pozbyć się wszelkich problemów zdrowotnych, a wspomniana dieta umożliwia osiągnięcie właśnie takiego celu. Jeśli chcielibyśmy do niej przystąpić, musimy zdawać sobie sprawę z kilku bardzo ważnych faktów. Dotyczą one mechanizmów funkcjonowania diety dr Dąbrowskiej, a także jej głównych założeń.
Jak powstała dieta dr Dąbrowskiej
Przed przystąpieniem do diety jako takiej, warto poznać historię jej powstania. Dr Ewa Dąbrowska lecząc swoich pacjentów opierała się na początek na metodzie głodówki stosowanych w innych krajach, między innymi na Ukrainie. U swoich pacjentów z poważnymi chorobami ograniczała dozwolone pokarmy na początku jedynie do marchewki. Taki post przyniósł bardzo dobre rezultaty, gdyż w niejednym przypadku doszło do remisji choroby oraz ogólnego polepszenia stanu zdrowia pacjentów. Stopniowo dieta została uzupełniona o kolejne warzywa, do momentu kiedy lepiej poznano rządzące organizmem mechanizmy i zachodzące w nim procesy. Pozwoliło to w pełni zrozumieć dlaczego organizm będący na głodówce regeneruje się sam. Obecnie są to fakty stwierdzona naukowo, do których dostęp ma każdy z nas.
Naukowe podstawy diety doktor Dąbrowskiej
W 2006 roku profesorowi Yoshinori Ohsumi została przyznana nagroda Nobla za badania w zakresie autofagii oraz potwierdzenie jej skuteczności. Warto tutaj od razu wyjaśnić czym jest autofagia, gdyż nazwa ta większości osób nic nie mówi. Chodzi tutaj o odżywianie wewnętrzne, czyli endogenne. W pewnym uproszczeniu można powiedzieć, że jeżeli dostarczymy organizmowi wystarczająco małą ilość kalorii, zamiast czerpać pożywienie z zewnątrz, będzie je pobierał z wnętrza organizmu. Pierwszymi elementami, które „zje” nasz organizm będą wszelkiego rodzaju złogi i zmiany. Dlatego też mówi się o skuteczności diety Dąbrowskiej w przypadku różnorodnych chorób i schorzeń. Niektóre doświadczenia wskazują na remisję nowotworów oraz zmniejszenie się guzów. Inne opisują wyleczenie z różnorodnych chorób, a przynajmniej złagodzenie ich objawów. Poza tym, głodówka sama w sobie pozwala w pozbyciu się z organizmu toksyn oraz oczyszczeniu go z nadmiaru tkanki tłuszczowej.
Post Dąbrowskiej, czyli głodówka na życzenie
Czasami słyszy się zdumiewające doniesienia o tym, że ktoś przeżył bez jedzenia kilka tygodni. Chociaż może wydawać się to niemal cudem, to jednak jest to jak najbardziej możliwe. W podobny sposób organizm zachowuje się jeśli stosujemy głodówkę, a więc dostarczamy organizmowi jedynie określone produkty. Wielu kojarzy głodówkę z całkowitym brakiem jedzenia i z piciem jedynie wody. Chociaż faktycznie istnieją również takie jej warianty, to również kiedy spożywamy określone produkty, możemy mówić o głodówce. Są to pokarmy, które w żaden sposób nie obciążają organizmu. Z diety należy wyeliminować wszelkiego rodzaju węglowodany, tłuszcze i białka, gdyż właśnie wtedy organizm zaczyna czerpać energię nie z pokarmów dostarczanych z zewnątrz, ale ze złogów znajdujących się wewnątrz organizmu. Post Dąbrowskiej bywa nazywany również postem Daniela. Nazwa ta nawiązuje do biblijnej postaci Daniela, który również spożywał jedynie warzywa. Po dłuższym okresie na takiej diecie wyglądał dobrze, a nawet lepiej niż jego towarzyszy, którzy odżywiali się w inny sposób. Aby jednak głodówka lecznicza przyniosła oczekiwane efekty musimy wiedzieć jak się do niej przygotować oraz czy istnieją jakieś przeciwwskazania.
Jak przygotować się do diety warzywnej dr Dąbrowskiej
Bardzo ważne, jeśli nie najważniejsze, jest przygotowanie psychiczne. To właśnie odpowiednie nastawienie do diety pomoże nam wytrwać na niej taki okres jaki sobie zamierzyliśmy. Trzeba przy tym zaznaczyć, że za minimalny okres, po którym można zaobserwować dobre efekty działania diety uważa się dwa tygodnie, jednak do samego oczyszczenia organizmu wystarczy nawet tydzień. Z drugiej strony, musimy zdawać sobie sprawę, że na poście leczniczym możemy być maksymalnie 6 tygodni i nie należy przekraczać długości tego okresu. Jeżeli na samą myśl o głodówce robi nam się słabo i tak naprawdę nie czujemy się na siłach, aby się jej podjąć, jest to jednym z największych przeciwwskazań do rozpoczęcia diety. Niechęć do niej może sprawić, że rezultaty będą mniej widoczne, a także może negatywnie wpłynąć na nasze samopoczucie psychiczne. Jeżeli jednak jesteśmy pozytywnie nastawieni do postu Dąbrowskiej, nic nie stoi na przeszkodzie, aby go rozpocząć. Na początek, warto postawić sobie jako cel tydzień lub dwa diety Dąbrowskiej, a z czasem możemy wydłużyć ten okres. Jeszcze przed rozpoczęciem postu, warto przejść na dietę lekkostrawną, unikać słodyczy, napojów gazowanych i tłustych smażonych potraw. Dzięki temu początek diety będzie lżejszy i łatwiej nam będzie go przetrwać. Dobrze rozpoczęta dieta sprawi, że po 2-3 dniach całkowicie przestaniemy odczuwać głód, mimo że z założenia możemy przyjmować maksymalnie 800 kalorii dziennie.
Co można jeść na diecie Dąbrowskiej
Jak już wspomnieliśmy, dieta Dąbrowskiej opiera się na wyeliminowaniu z jadłospisu tłuszczy, węglowodanów oraz białek. Pozostają nam do dyspozycji warzywa, przy czym również nie wszystkie. Należy całkowicie zrezygnować z tych bogatych w skrobię, a więc między innymi z ziemniaków czy batatów oraz wyeliminować z diety wszelkie warzywa strączkowe. Podczas trwania postu Dąbrowskiej możemy natomiast spożywać warzywa kapustne, większość warzyw korzeniowych, warzywa cebulowe, psiankowate, dyniowate (nie wszystkie), a także zielonolistne oraz kiełki warzyw. Jeśli natomiast chodzi o owoce, dopuszczalne jest spożywanie jabłek (maksymalnie jedno lub dwa dziennie) cytryn i grejpfrutów. Poza tym, możemy włączyć do diety niewielkie ilości owoców sezonowych, a więc malin, truskawek, jeżyn, moreli, porzeczek, agrestu, itp. Należy również przyjmować duże ilości płynów, takich jak woda, herbata ziołowa, czy naturalne soki warzywne lub warzywno-owocowe z dozwolonych produktów.