Niezależnie od długości, objętości i typu, każde włosy wymagają specjalnego traktowania. Ich wygląd uzależniony jest od naszej diety, kondycji organizmu, genów a przede wszystkim od czynników zewnętrznych. Aby poprawić stan naszych włosów należy zacząć od rozpoznania problemu, który je dotyczy i zapewnić im odpowiednią pielęgnację.
Odpowiedni szampon i odżywka
Kosmetyki do włosów powinny być dobierane odpowiednio pod nasze potrzeby. W tym przypadku istotny jest ich typ oraz stan. Innego traktowania wymagają włosy kręcone, a jeszcze innego włosy proste. To samo jest z włosami suchymi, łamliwymi, cienkimi i skłonnymi do przetłuszczania, czy też wypadania. Warto pamiętać, że zadaniem szamponu jest oczyszczenie z zanieczyszczeń oraz dostarczenie wartości odżywczych. Pełni on także funkcję nawilżenia skóry głowy, jak i wzmocnienia cebulki włosa. Aby wybrać najlepszy produkt powinniśmy kierować się jego składem. Należy unikać tych, które zawierają m.in.: silne detergenty – SLS/SLES, alkohole, parabeny, Methylisothiazolinone/Methylchloroisothiazolinone, Cocamide DEA i substancje ropopochodne. Składniki te mogą wywołać podrażnienia i zaczerwienienia. Dobrze postawić na naturalne szampony z bogatym składem zawierającym ekstrakty roślinne, witaminy, cenne minerały i olejki.
Odżywki odpowiadają za nawilżenie, regenerację, miękkość, blask i elastyczność włosów. Tego typu produkty powinny być dopasowane pod nasze wymagania. W zależności od preferencji włosów, odżywka stanowi dla nich najważniejszy element podstawowej pielęgnacji. Tak samo jak w przypadku szamponów, wskazane jest omijanie szkodliwych składników. W zamian tego dobrze, aby w produkcie znajdowały się np. jedwab, biotyna, proteina, olejek arganowy i wyciągi z roślin. Etykiety podpowiedzą nam, która odżywka spełnia oczekiwania danego typu włosów.
Olejowanie włosów
Regularne nakładanie olejków na włosy ma wpływ na ich regenerację i zdrowy wygląd. Olejowanie może odbywać się na wiele sposobów. Najbardziej popularny i skuteczny to nakładanie wybranego oleju na uprzednio nawilżone i rozczesane włosy. Po pierwsze, włosy należy zwilżyć wodą lub przygotowaną bazą składającą się np. z wody i miodu. Następnie po rozczesaniu nakładamy niewielką ilość oleju na całą długość, albo same końcówki włosów i owijamy bawełnianym ręcznikiem. Ostatni etap to pozostawienie ich na około godzinę. Aby efekty były widoczne, olejowanie powinno odbywać się minimum co tydzień. Odpowiedni dobór oleju związany jest z porowatością włosów. Przykładowo do włosów niskoporowatych nada się olej kokosowy i palmowy. Do średnioporowatych – olej makadamia, oliwa z oliwek, olej słonecznikowy oraz rycynowy, zaś do włosów wysokoporowatych – olej z czarnuszki, lniany lub z pestek winogron.