Czy da się usunąć tatuaż?

Wypłowiały lub mało estetyczny tatuaż zrobiony pod wpływem chwili i emocji dawno temu może nie wyglądać atrakcyjne na naszej skórze. Wówczas dochodzimy do wniosku, że najlepszym rozwiązaniem byłoby jego usunięcie. Coraz więcej słyszy się o laserowym usuwaniu tatuaży, co pomaga pozbyć się nieestetycznego przyjaciela. Czy jest to skuteczny zabieg?

Czy usuwanie tatuażu jest skuteczne?

Usuwanie tatuaży nie należy do najłatwiejszych czynności. Najczęściej używaną metodą jest w takim przypadku wieloetapowe leczenie laserem. Efekty takiego zabiegu zależą przede wszystkim od koloru tatuażu. Jeżeli jest on kolorowy, jest o wiele trudniejszym przeciwnikiem niż jego czarna wersja. Skuteczność laserowego usuwania tatuażu jest także zależna od głębokości umieszczenia barwnika.

Po usunięciu tatuażu należy liczyć się z obecnością blizn. Nowe technologie jednak umożliwiają redukcje niepożądanych skutków ubocznych niemal do zera. Alternatywnymi metodami usuwania tatuażu jest wycięcie lub zabieg dermabrazji, lecz są to stosunkowo mało popularne metody, przez ich dużą inwazyjność. Wyjściem z sytuacji może okazać się także stworzenie nowego tatuażu, który przykryje ten poprzedni.

Czy zabieg usuwania tatuażu boli?

Usuwanie tatuaży nie należy do najprzyjemniejszych zabiegów. Przyjmuje się, że najbardziej bolesne są 2-3 pierwsze zabiegi. Najczęściej stosuje się znieczulenie, a przypadku bardzo bolesnych miejsc oraz wrażliwych pacjentów są stosowane środki przeciwbólowe.

Ile zabiegów?

Ilość zabiegów, które potrzebne są do wystąpienia pożądanych efektów, zależą przede wszystkim od wielkości tatuażu i ilości zastosowanego pigmentu. Ważne jest również to, jak szybko regeneruje się skóra pacjenta.

Czy zostają blizny/ślady?

Skóra po zabiegu zazwyczaj goi się ok. 4 tygodni. Rzadkim, chociaż występującym zjawiskiem są blizny, szczególnie obserwowane po amatorskich tatuażach oraz u pacjentów ze skłonnością do powstawania bliznowców.