Perły naturalne a syntetyczne – czym się różnią?

Jesteś szczęśliwą właścicielką biżuterii z koralików z kamieni naturalnych? Wiesz, że minerały te dzielimy na takie, które powstały w wyniku działań natury, i syntetyczne, które stworzył człowiek? I chociaż i jedne, i drugie urzekają pięknem i efektami optycznymi, to warto wiedzieć, jak rozpoznać kamienie naturalne wśród syntetycznych. Jeśli Twoim ostatnim prezentem urodzinowym lub rocznicowym był naszyjnik z pereł, koniecznie przeczytaj ten artykuł, aby dowiedzieć się, czyim darem są te kamienie – natury czy rąk człowieka – i czy naprawdę przynoszą one pecha.

Jak powstają perły naturalne i syntetyczne

Perły naturalne (nazywane też prawdziwymi) powstają wewnątrz muszli mięczaków perłorodnych. Co ciekawe: te kamienie są efektem reakcji obronnej mięczaka na drobinki, które przedostaną się do środka muszli. Stąd też perły naturalne są bardzo rzadkie, a co za tym idzie: niezwykle drogocenne i poszukiwane.

Z kolei perły syntetyczne powstają najczęściej ze szkła lub plastiku. Aby ich powierzchnia przypominała prawdziwe kamienie, pokrywane są specjalną emalią, która zapewnia im odpowiedni połysk i kolor.

Jak odróżnić perły naturalne od syntetycznych

Po czym rozpoznasz, że otrzymany naszyjnik jest wykonany z pereł naturalnych, a nie syntetycznych? Przyglądając się swojej “morskiej” biżuterii, zwróć uwagę na:

  1. Rozmiar – perłę naturalną odróżnisz od perły syntetycznej po rozmiarze: te pierwsze najczęściej osiągają średnicę do 15 mm. Wynika to z faktu, że kamień ma ograniczoną powierzchnię do rozrostu wewnątrz muszli mięczaka.
  2. Wagę – perły naturalne są cięższe od ich imitacji. Jeśli weźmiesz do ręki odmianę syntetyczną, odniesiesz wrażenie, że kamień jest zbliżony ciężkością do plastikowych koralików.
  3. Kształt – te kamienie naturalne nigdy nie są idealnie okrągłe.
  4. Powierzchnia – perły, które są darem oceanów, są chropowate. Rzadko ich powierzchnia jest gładka (a jak znajdzie się taki kamień, to jest bardzo drogi), a w dodatku pojawiają się na niej delikatne pierścienie. Pocierając dwie sztuczne perły o siebie, poczujesz, że płynnie ślizgają się one po swoich powierzchniach, i nie znajdziesz na nich grudek.
  5. Temperatura – weź do ręki koralik z perły. Po chwili jest ciepły? To perła syntetyczna. Od naturalnej odmiany bije chłód i dopiero po dłuższym czasie trzymania jej w dłoni poczujesz, że się nagrzała.
  6. Kolor – naszyjniki z pereł, które znajdziesz w sklepie, najczęściej będą mieć jednolity kolor, a to oznacza, że spotkałeś/aś się z imitacją oceanicznego kamienia. Naturalne perły białe mienią się różem, błękitem i kolorem żółtym, a ciemne – zielenią, fioletem i granatem.
  7. Połysk – obserwując, jak perła naturalna mieni się w słońcu, odniesiesz wrażenie, że jej blask wydobywa się z najgłębszych warstw kamienia. Jest to możliwe dzięki temu, że powierzchnie są półprzezroczyste. Perły syntetyczne świecą się tylko po wierzchniej warstwie; połysk jest mniej intensywny i przyćmiony.
  8. Odporność na wrzątek – jak sprawdzić, czy nosisz na co dzień bransoletkę z pereł naturalnych czy syntetycznych? Gdy zalejesz te pierwsze gorącą wodą, z kamieniem nic się nie stanie. Z kolei koralik z perły wytworzonej przez człowieka może ulec zmatowieniu i zniekształceniu.

Znaczenie pereł w biżuterii

Była pierwsza dama Jacqueline Kennedy Onassis powiedziała kiedyś: „Perły są zawsze stosowne”. Nic dziwnego więc, że jednym z pomysłów na prezent, który możesz chcieć wręczyć najdroższej Ci osobie, będą dodatki biżuteryjne z pereł. Ale czy wręczanie ich jest dobre przy każdej okazji?

Szczególnie perły, które panna młoda zakłada/otrzymuje w prezencie z okazji ślubu, są otoczone licznymi przesądami, w tym z nadchodzącym nieszczęściem. Czy to prawda? Naukowych dowodów na to nie znajdziesz, ale wielu zdaje się w to wierzyć. Sprawdź, co jeszcze warto, abyś wiedziała o znaczeniu tych kamieni i związanych z nimi przesądach: https://www.korallo.pl/blog/czy-perly-przynosza-pecha-znaczenie-perel/.

Perły naturalne i syntetyczne w biżuterii

Bez względu na to, czy Twój naszyjnik urodzinowy jest z naturalnych pereł, czy okazało się, że Twoja ulubiona bransoletka jest z kamieni, które wytworzył człowiek, taka biżuteria to wspaniały dodatek garderoby.

Zarówno perły prawdziwe, jak i sztuczne dodadzą Twoim kreacjom szyku i elegancji. Świetnie sprawdzą się przy codziennych, minimalistycznych stylizacjach, podczas biznesowych spotkań oraz wieczornych kolacji w restauracji. Stworzą również efektowne kompozycje z innymi kamieniami naturalnymi.