Wewnętrzne piękno każdego z nas

Pierwszą rzeczą, która rzuca się w oczy kiedy kogoś poznajemy, jest jego wygląd zewnętrzny. Może on nam nieco powiedzieć na temat danej osoby, jednak czasami bywa bardzo mylący. Na przykład możemy mylnie i krzywdząco ocenić, że zbyt szczupła osoba pewnie ma anoreksję, a zbyt otyła za dużo je. Prawda jest często inna, a okazuje się, że wygląd jest tylko niewielką częścią całości na jaką składają się w dużej mierze cechy charakteru i osobowość. Zamiast więc oceniać książkę po okładce, warto bliżej poznać daną osobę, a przekonamy się kim ona jest tak naprawdę. Każdy z nas bowiem ma w sobie coś pięknego i wartościowego.

Jak poznać zalety innych

Ktoś kiedyś powiedział, że jeśli widzisz w danej sobie jedynie jej wady, to znaczy, że tak naprawdę jej nie znasz. Jest to szczera prawda, gdyż każdy z nas ma jakieś zalety. Co ciekawe, często nie potrafimy ich dostrzec, bo tak kształtuje nas świat i otoczenie, w którym żyjemy. Możemy przyswoić sobie opinie innych osób na temat danego człowieka i powielać je nawet nie zdając sobie sprawy, że są fałszywe lub nie oddają w pełni prawdy. Poza tym, jeśli mieliśmy z kimś do czynienia jedynie raz czy dwa, trudno mówić o tym, że poznaliśmy go na tyle dobrze, żeby dostrzec wszystkie jego zalety i mocne strony. Potrzeba nieco więcej czasu i wysiłku.

Jakimi jesteśmy ludźmi

W tym kontekście warto się też zastanowić: Jakim ja jestem człowiekiem? Co inni widzą we mnie przy pierwszym czy drugim spotkaniu? Być może pomoże to nam ustalić jakie są nasze mocne i słabe strony i nad czym powinniśmy pracować. Jeśli staramy się odnosić do wszystkich życzliwie i z szacunkiem, na pewno zyskamy dobrą opinię i inni będą do nas podobnie nastawieni. Warto więc zwracać uwagę na wewnętrzne piękno innych osób, ale również na swoje własne. a jeśli widzimy jakąś rysę, możemy popracować nad tym, żeby nie zakłócała ona całości pięknego obrazu naszego charakteru.