Podróże na każdą kieszeń, czyli jak odwiedzić piękne miejsca i nie zbankrutować

Istnieje pewna grupa osób, które czują się dobrze w swoim domu i nie widzą sensu wyjazdu na dalsze wycieczki. Wystarcza im dojeżdżanie do pracy w ciągu tygodnia i weekendowy spacer z rodziną po parku, czy po lesie. Jest to jednak stosunkowo niewielka grupa osób. Większość z nas lubi podróżować i poznawać nowe miejsca, szczególnie jeśli wiemy, że znajdziemy tam piękną przyrodę, zabytki, czy rozrywkę, którą lubimy. Wyzwaniem może jednak być czynnik finansowy. Okazuje się bowiem, że tego lata wiele osób po prostu nie stać na wakacje ze względu na ciągle wzrastające koszty życia. Tak naprawdę, wyjazd jednak nie musi wcale być drogi. Zastanówmy się nad kilkoma rozwiązaniami, które pozwolą nam zaoszczędzić.

Kiedy i gdzie się wybrać

Bardzo istotnym czynnikiem jest to gdzie się wybierzemy. Raczej będziemy musieli odrzucić Europę Zachodnią ze względu na bardzo wysokie koszty utrzymania na wakacjach. Warto też odrzucić miejsca typowo turystyczne w Polsce, gdzie za same posiłki, nawet jeśli je samodzielnie przygotujemy, zapłacimy 2, czy nawet 3 razy więcej niż w domu. Niestety, sklepy cenią sobie swoje położenie i trzeba się tam liczyć z wysokimi cenami. Warto wybrać mniej znane kierunki w Polsce lub za granicą. Ciekawą propozycją są też kraje takie jak Bułgaria, Albania, czy Czarnogóra. Loty do tych krajów możemy znaleźć nieraz nawet za kilkadziesiąt złotych. Poza tym, warto wybrać się na wakacje nieco poza sezonem, na przykład we wrześniu. Powinniśmy się wtedy spotkać z nieco niższymi cenami.

Jak zaoszczędzić na pobycie

Nawet jeśli wybierzemy mało turystyczne miejsce, wciąż aktualna pozostaje kwestia noclegów. Obecnie rzadko można wynająć coś za mniej niż 50 zł za osobę. Dlatego też dobrym rozwiązaniem będzie namiot, z którym rozbijemy się w dozwolonych miejscach za niewielką sumę. Ostatnio w Polsce na popularności zyskują również hamaki. Można w nich przyjemnie spędzić czas w ciągu dnia, ale również przenocować. Co prawda dobry hamak będzie pewną inwestycją, jednak jego koszt może nam się zwrócić już po pierwszym wyjeździe. Jeśli zresztą dopiero chcemy wypróbować ten sposób biwakowania, warto wybrać jeden z podstawowych produktów, który jednak zapewni nam wygodny sen. W takim przypadku warto zaopatrzyć się również w moskitierę oraz przykrycie przeciwdeszczowe.