Dieta Dąbrowskiej – czy się sprawdza?

Od jakiegoś czasu dość dużo można usłyszeć na temat diety Dąbrowskiej. Jest ona bardzo rygorystyczna, dlatego też przez wielu bywa nazywana postem. Chociaż niektórzy stosują ją w celu zrzucenia zbędnych kilogramów, to jednak głównym jej założeniem jest zadbanie o zdrowie organizmu. Założenia diety wskazują bowiem, że przy odpowiednim jej stosowaniu można osiągnąć naprawdę dobre rezultaty. Będą one dotyczyły zarówno naszego zdrowia jak i wyglądu. Przyjrzyjmy się nieco bliżej tej diecie.

Post Dąbrowskiej – założenia

Doktor Ewa Dąbrowska na podstawie własnych doświadczeń z pacjentami opracowała metodę, którą znamy dzisiaj jako dietę lub post Dąbrowskiej. Trzeba wiedzieć, że opiera się on na konkretnych założeniach i to właśnie ich znajomość jest ważna przed przystąpieniem do diety. Organizm ma się na niej regenerować samodzielnie poprzez odżywianie wewnętrzne. Ogólnie rzecz biorąc polega to na dostarczaniu organizmu jedynie wybranych składników i to w ograniczonych ilościach, co sprawia, że zjada on niechciane złogi oraz innego rodzaju zmiany w organizmie i pozwala wrócić do zdrowia nawet przy ciężkich chorobach. W ciężkich przypadkach należy jednak skonsultować możliwość stosowania wspomnianej diety z lekarzem.

Co można jeść w czasie diety

Dieta Dąbrowskiej jest jedną z bardziej rygorystycznych, gdyż ogranicza spożycie większości produktów. W czasie trwania postu dozwolone są jedynie wybrane warzywa oraz owoce takie jak jabłka, grejpfruty i cytryny. Poza tym założeniem postu jest nie przekraczanie dziennego spożycia kalorii, które wynosi 800 kcal. Choć wydaje się to niewiele, tak naprawdę spożywając jedynie warzywa, możemy zjeść ich naprawdę dużo. Można je przyrządzać w formie gotowanej, jako soki lub spożywać na surowo w postaci całego warzywa lub surówki. Najbardziej polecane jest spożywanie jak największej ilości warzyw nieprzetworzonych. Co można powiedzieć o rezultatach tej diety? Wiele osób chwali ją sobie ze względu na poprawę wyglądu cery, zrzucenie zbędnych kilogramów oraz inne korzyści zdrowotne. Trzeba przy tym pamiętać, że taki post może trwać maksymalnie 6 tygodni, jednak możemy go powtarzać dwa razy w roku.