Schudnij w zimę – sprawdź 4 skuteczne sposoby

Chłód pobudza metabolizm i przyspiesza przemianę materii oraz spalanie kalorii. Niskie temperatury mogą więc zostać naszym towarzyszem jeżeli chodzi o odchudzanie. Naukowcy nieraz udowadniali, że jesień oraz zima to dobry czas, aby zabrać się za siebie i przygotować sylwetkę do sezonu letniego.

Dlaczego zimą tyjemy?

Zwykło się przyjmować, że zima to czas, w którym gromadzimy zapasy tłuszczu. Dzieje się tak zazwyczaj z kilku powodów:

  • Większa skłonność do spożywania wysokokalorycznych pokarmów,
  • Brak jakiegokolwiek ruchu,
  • Świąteczne obżarstwo, brak ograniczeń.

Zimowy ruch na zdrowie

Rzadko kiedy podejmujemy aktywność fizyczną w zimowy okres z obawy o przeziębienia i infekcje. Niskie temperatury nie zachęcają do wyjścia na zewnątrz. Jednakże jest to kwestia, o którą należy zadbać. Już nawet 30 minut szybszego spaceru dziennie może wspomóc w procesie odchudzania. Dodatkowym atutem jest hartowanie organizmu oraz wzmocnienie naturalnej bariery ochronnej organizmu. Jeżeli jesteśmy zmarzluchami, to może czas pomyśleć nad treningami na siłowni lub w klubie fitness? Oferta sportowa w każdym mieście nawet w zimę jest bardzo szeroka, tak więc z pewnością każdy znajdzie coś dla siebie.

Dieta w okresie zimowym na odchudzanie

Głównym źródłem energii podczas niskich temperatur powinny być węglowodany – pełnoziarniste produkty jak makaron, pieczywo, kasze czy ryż. Dobrze jest łączyć je z warzywami np. strączkowymi, które posiadają dużo żelaza i chronią organizm przed osłabieniem. Staraj się unikać białego pieczywa oraz wysokoprzetworzonych pokarmów, które przez wysoki Indeks Glikemiczny powodują gwałtowny skok cukru we krwi.

Jeżeli chodzi o mięso, to wybieraj to chude – np. drób. Włącz do swojego jadłospisu także ryby. Możemy tworzyć połączenia razem z grillowanymi lub gotowanymi warzywami. W okresie zimowym idealnie sprawdzają się także zupy.

Podczas panowania niskich temperatur pomocne mogą okazać się także odpowiednie przyprawy. Chodzi przede wszystkim o imbir, chili, czosnek, cynamon oraz pieprz.

Wyeliminuj z diety wszelkiego rodzaju słodycze

Jeżeli chcesz schudnąć, a nie jak zwykle przytyć podczas zimy staraj unikać się wszelkiego rodzaju słodyczy, które posiadają szereg negatywnych wpływów na organizm ludzki. Nie dość, że pogarszają metabolizm, powodują gwałtowny skok cukru we krwi i sieją prawdziwe spustoszenie w ciele. Jeżeli będziesz jeść regularnie 4-5 posiłków dziennie, nie będziesz miała ochoty podjadać między posiłkami.